wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 742), 2018-11-16
Z mieszkańcami i dla mieszkańców
PIASECZNO Kilka tysięcy osób wzięło udział w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości na rynku. Najpierw dotarła na niego parada prowadzona przez Piaseczyńską Orkiestrę Dętą, na miejscu zaśpiewały miejscowe chóry, a całość zwieńczył efektowny pokaz laserowy
Popołudniowa część obchodów 11 listopada rozpoczęła się od Parady Niepodległości, w której mógł wziąć udział każdy chętny. Z ramienia Centrum Kultury w Piasecznie poprowadził ją Paweł Górski, przypominając historię mieszkańców miasta i gminy, którzy w obronie wolności ojczyzny często musieli zapłacić najwyższą cenę – ze swoim życiem włącznie. Hołd pod tablicą bohaterów wojny polsko-sowieckiej z 1920 roku złożyli również poległym przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, po czym - w kierunku rynku spod Ogródka Niepodległościowego (na rogu ulic Kościuszki i Sienkiewicza) - wyruszyła parada. Większość jej uczestników szła z polskimi flagami lub z widocznymi barwami i symbolami narodowymi.
Na Placu Piłsudskiego czekał już na wszystkich maszerujących jedyny w swoim rodzaju koncert, który w niezwykły sposób połączył w jedność piaseczyńskie chóry, orkiestry, chóry szkolne i zespoły ludowe. W symultanicznym występie z czterech stron rynku wzięło udział w sumie 300 osób dyrygowanych przez Pawła Gindę. – Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były wspaniałym i niepowtarzalnym przeżyciem – mówi Anna Szydłowska z Chóru Con Fuoco z Józefosławia. – Przez całą uroczystość na rynku panowała atmosfera jedności i dumy. Odśpiewanie w towarzystwie piaseczyńskich chórów hymnu „Gaude Mater Polonia” oraz „Roty” było dla mnie wielkim zaszczytem. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tak ważnej uroczystości.
Kulminacyjnym punktem obchodów była natomiast, czytana przez Grzegorza Emanuela, prezentacja historii Piaseczna w latach 1918–2018, zakończona pokazem laserów do polskiej muzyki filmowej. Wielu mieszkańców nie kryło wzruszenia obserwując widowisko i słuchając nieśmiertelnych tematów z „Nocy i Dni”, „Janosika” czy „07 zgłoś się”. Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów był zaś występ Teatru Szansa w auli błękitnej Domu Parafialnego, który zaprezentował polską kulturę taneczną, wokalną i teatralną. – Wspaniale, że tegoroczne obchody cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców i mam nadzieję, że nie było to jednorazowe zaangażowanie – skomentował Daniel Putkiewicz, burmistrz-elekt. – Liczę, że to będzie impuls do większej aktywności naszej społeczności w trakcie obchodów kolejnych rocznic i świąt państwowych.
Grzegorz Tylec