Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 743), 2018-11-23
Nie chcemy być niczyją przystawką

KONSTANCIN-JEZIORNA Mówi o sobie, że „jest człowiekiem z ludu”, w gminie uzdrowiskowej mieszka od 2 lat. 26-letnia Aleksandra Kostrzewska jest pierwszą kobietą po 1990 roku, która pokieruje konstancińską radą miejską. Chce wprowadzić do tego gremium „trochę kobiecego podmuchu i młodości”

Jeszcze miesiąc temu wydawało się, że nie tak to będzie wyglądało. W Konstancinie-Jeziornie ostatnie wybory wygrał Konstancin Jutra. Ten komitet związany z burmistrzem Kazimierzem Jańczukiem objął najwięcej, bo 8 na 21 miejsc w radzie miejskiej. Przewidywano, że to on będzie rozdawał karty i stworzy większościową koalicję z piątką rajców z Koalicji Obywatelskiej (zawiązanej przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną). Z naszych informacji wynika, że oba ugrupowania prowadziły ze sobą rozmowy, które jednak nie zakończyły się niczym konkretnym. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że kwestią sporną stała się obsada stanowisk w ratuszu. – Nie chcemy być niczyją przystawką. Jesteśmy zupełnie nowymi ludźmi w samorządzie Konstancina-Jeziorny i nie chcemy pchać się w już istniejące układy – tłumaczy Aleksandra Kostrzewska, liderka grupy pięciorga radnych Koalicji Obywatelskiej (KO). – Zależy nam na tym, aby jak najwięcej zrobić dla mieszkańców miasta i gminy, nie przyszliśmy tu, żeby „się dorabiać”, jak twierdzą niektórzy – dodaje.

„Ciche” porozumienie?
Brak wcześniejszego porozumienia miał konsekwencje na środowej, pierwszej sesji rady miejskiej. Po złożeniu ślubowania przez radnych i burmistrza, rajcy przystąpili do wyboru prezydium rady. – Czeka nas praca przez 5 lat. Szanujmy się i pracujmy rzetelnie. Nie dążmy do podziałów – apelował Ignacy Gołębiowski (radny-senior, który otworzył obrady), jakby przewidując, co będzie działo się dalej. Na fotel szefa rady zostało zgłoszonych trzech kandydatów: Andrzej Cieślawski (przewodniczący przez ostatnie dwie kadencje), Aleksandra Kostrzewska i Sławomir Stoczyński. Trzeci kandydat (w ostatnich wyborach był pretendentem do stanowiska burmistrza popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość) jednak po kilkunastominutowej przerwie w obradach... wycofał swoją kandydaturę. – Nie chcę tego komentować – uciął temat, kiedy zapytaliśmy go o powody.
W tajnym głosowaniu Andrzeja Cieślawskiego poparło 8 radnych, a jego przeciwniczkę – 13. – Przewodniczącym się bywa, a nie jest przez całe życie – skomentował swoją niespodziewaną porażkę Cieślawski. – Z tego głosowania wynika, jaka w radzie powstała koalicja – dodał.
Czy faktycznie w Konstancinie doszło do egzotycznego porozumienia PiS z PO i Nowoczesną, jeśli nie otwartego to „cichego”? Zarówno Sławomir Stoczyński jak i Aleksandra Kostrzewska zaprzeczyli, kiedy nas to zaciekawiło. – Nie zawieraliśmy żadnej koalicji. Chcemy współpracować ze wszystkimi, także z radnymi Konstancina Jutra – zadeklarowała nowa przewodnicząca rady. Aleksandra Kostrzewska jest najmłodszą radną, a zawodowo historykiem sztuki i tłumaczem angielskiego. Sprzedaje antyki na targowisku w Konstancinie.

Spokojnie to już było?
Jednak wybory dwóch wiceprzewodniczących rady pokazały, że jednak PiS i KO jako nowe siły w radzie miejskiej, przynajmniej ze sobą sympatyzują. Na zastępców szefa rady wybrani zostali Sławomir Stoczyński oraz Arkadiusz Głowacki (kandydował z komitetu Jerzego Wojdaka, kiedyś związanego z PiS). Przepadła w głosowaniu Alfreda Konopka, kandydatka Konstancina Jutra.
Co to wszystko oznacza? Że rozpoczęta właśnie kadencja nie będzie już tak spokojna dla burmistrza Kazimierza Jańczuka, jak poprzednia. Nowi radni z dużą uwagą będą przyglądali się proponowanym przez niego uchwałom (a szczególnie budżetowi gminy), a także innym poczynaniom. Można się również spodziewać, że radni będą proponować własne uchwały oraz rozwiązania do realizacji, które nie zawsze będą zgodne z zamierzeniami burmistrza.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Na razie to tylko wizje
· Kompromisowy budżet na trudne czasy
· Nowy radiowóz dla naszych policjantów
· Prokurator nałożył na burmistrza zabezpieczenie majątkowe
· Prokurator nałożył na burmistrza zabezpieczenie majątkowe
· Budżet oszczędności i ograniczonych inwestycji
· Sprawa wójt na dobre utknęła w sądzie apelacyjnym...
· Burmistrz wycofał skargę z WSA
· Czkawka po sesji absolutoryjnej
· Wyrok dopiero po wakacjach
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
OTWOCKIE
· Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Ostrowie już blisko
· 34 miliony na basen!
· Będzie pięknie, nowe nawierzchnie, ławki, zieleń...
· Kościelna oficjalnie otwarta
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest