wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 747), 2018-12-21
Jest decyzja w sprawie poszerzenia A2
POWIAT GRODZISKI/POWIAT PRUSZKOWSKI Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził dwa programy inwestycyjne, które przewidują rozbudowę autostrady łączącej Warszawę z Łodzią o dodatkowe pasy
Programy te obejmują cały odcinek autostrady A2 pomiędzy Warszawą i Łodzią o długości 88 km (w podziale na województwo łódzkie i mazowieckie) i zakładają przygotowanie niezbędnych analiz, dokumentacji oraz opracowań do wydania decyzji pozwalających ogłosić postępowanie przetargowe. Inwestycja polegać będzie na dobudowie trzeciego pasa ruchu od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków, a na odcinku węzeł Pruszków – węzeł Konotopa czwartego pasa ruchu. Dobudowa będzie realizowana po wewnętrznych stronach obu jezdni autostrady A2, z wykorzystaniem szerokiego pasa rozdziału przewidzianego podczas budowy autostrady pod przyszłe poszerzenie.
Inwestycja pozwoli na dostosowanie parametrów technicznych autostrady A2 do istniejącego i prognozowanego natężenia ruchu, zwiększenie przepustowości i usprawnienie połączenia drogowego pomiędzy Warszawą a Łodzią w związku z planowaną realizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów. Ministerstwo infrastruktury podaje, że natężenie ruchu na tym odcinku już teraz zbliża się do wartości maksymalnych dla obecnego przekroju autostrady, a w najbliższych latach spodziewany jest dalszy stopniowy jego wzrost.
Jak zapewnia resort, prace przygotowawcze rozpoczną się „niezwłocznie” i będą trwać maksymalnie do 2021 roku. Ich koszt jest szacowany na około 7 mln zł. Natomiast sama budowa dodatkowych pasów może potrwać nawet 3 lata, aby nie trzeba było wyłączać odcinków autostrady z ruchu. Łączny koszt rozbudowy może wynieść około 600 mln zł.
Znacznie szybciej mają być zlikwidowane niedokończone bramki punktu poboru opłat na autostradzie koło Pruszkowa. Ich likwidacja przyczyni się do poprawy płynności ruchu na tym odcinku A2. Obecnie w tym miejscu, ze względów bezpieczeństwa, prędkość jest ograniczona do 40 km/h, co przy dużym natężeniu ruchu powoduje zakłócenia w płynności ruchu.
PC