Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 24 marca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 747), 2018-12-21
Gmina wzniesie dwie kamienice

TARCZYN Włodarze Tarczyna jako pierwsi w naszym powiecie uchwalili budżet gminy na przyszły rok. Liczą, że im prędzej wybiorą wykonawców inwestycji, tym mniej będą musieli im zapłacić

Przyszłoroczne dochody póki co zaplanowano na 58,2 mln zł, a wydatki – 62,6 mln zł. Różnica między obiema kwotami (czyli deficyt) w wysokości 4,4 mln zł zostanie pokryta przychodami pochodzącymi z emisji obligacji. Dodatkowo ratusz planuje zaciągnąć w tym roku kredyt w wysokości 3,5 mln zł, aby spłacić wcześniej zaciągnięty dług.

Prawie 30 nowych mieszkań
Tarczyn musi pożyczać, aby zrealizować wszystkie zaplanowane inwestycje. A te wedle obecnych założeń mają kosztować prawie 8,8 mln zł (łącznie z wydatkami z funduszu sołeckiego sięgającymi 475 tys. zł). Najbardziej kosztowna (w tym roku ma pochłonąć 5,2 mln zł) będzie budowa dwóch domów komunalnych – przy ul. Stępkowskiego i we wschodniej pierzei rynku. Pierwszy z obiektów powstanie w miejsce dwóch starych budynków, które są do wyburzenia. Z jednego zostali już wykwaterowani mieszkańcy, a sześć rodzin z drugiego przeprowadzi się do właśnie przygotowywanych mieszkań w Drozdach, pozyskanych przez gminę od Polskiej Akademii Nauk. – Niebawem otrzymamy pozwolenie na budowę obiektu przy ul. Stępkowskiego i na początku roku rozpoczniemy poszukiwanie wykonawcy – informuje Marek Lewtak, szef gminnego wydziału inwestycji. Klucze do 20 mieszkań komunalnych na trzech kondygnacjach mają być oddane lokatorom w roku 2020 roku. Trzy czwarte z nich zamieszka w lokalach po 33 m kw., dwa największe mieszkania będą miały po 60 m kw. Z kolei w kamienicy w rynku, której budowa też ma rozpocząć się za kilka miesięcy (projekt jest na ukończeniu), oprócz 9 mieszkań na piętrze, na poziomie ulicy powstaną lokale usługowe.
Na początku przyszłego roku zakończy się rozbudowa szkoły podstawowej w Tarczynie, rozpoczęta pod koniec 2017 roku. Dzieci rozpoczną zajęcia w nowej części po feriach zimowych. Ostateczne rozliczenia z wykonawcą i zakup wyposażenia pochłoną jeszcze 1,6 mln zł. Na razie niewielką kwotę – jak na zakres projektu – gmina przeznaczyła pieniądze na oczyszczenie i zagospodarowanie zbiorników w Drozdach, które mają pełnić rolę rekreacyjną, ale i retencyjną. – Główny Inspektor Ochrony Środowiska narzucił nam konieczność wykonania raportu oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia, przygotowywanie dokumentu potrwa do połowy roku. Później wystąpimy o dotację – zapowiada Barbara Galicz. W sumie przygotowanie stawów dla miłośników kąpieli i pływania łódkami i kajakami ma pochłonąć 5-6 mln zł. Gmina zarezerwowała na razie 290 tys. zł na dalsze uatrakcyjnianie terenów zielonych przy zbiornikach w Drozdach.

Rozpocną zachodnią obwodnicę
Włodarze mają też plany związane z budową dróg. Wiadomo już, że na pewno zostanie wybudowana ul. Dębowa w Pawłowicach, bo na to zadanie gmina otrzyma dofinansowanie z zewnątrz, odwodnienie zyska natomiast ul. Oszkiela w Tarczynie. Kolejne pieniądze na budowę dróg, jak zapewnia Barbara Galicz, znajdą się w budżecie wiosną, gdy będą dzielone tzw. wolne środki z lat ubiegłych. – Strategiczna dla nas jest budowa zachodniej obwodnicy centrum Tarczyna a także połączenia z gminą Żabia Wola – podkreśla pani burmistrz. Ratusz obecnie oczekuje na zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – ulicy Długiej, która ruch z ul. 1 Maja (czyli drogi nr 876) wyprowadzi na ul. Błońską, a następnie Gawarskiego (w przyszłości ma powstać jeszcze łącznik do ul. Polnej). Warto dodać, że w budżecie zostało zarezerwowane także 900 tys. zł na wykupy gruntów pod drogi.
Za przyjęciem budżetu 6 grudnia zagłosowało 10 radnych, 5 wstrzymało się od głosu. – Uważamy, że w planie wydatków zabrakło środków na poprawę komunikacji publicznej z Tarczyna do Piaseczna i Warszawy oraz wewnątrzgminnej. Naszym zdaniem zbyt małe kwoty przeznaczono także na remonty dróg. Byliśmy też za tym, aby opłata adiacencka została zmniejszona do 0 proc. Stąd głosy wstrzymujące – tłumaczy Daniel Płużyczka, przewodniczący opozycyjnego klubu radnych Gospodarna Gmina Tarczyn.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wkrótce ruszą wypłaty dotacji dla mieszkańców
· Utopili Marzannę. Ale to nie koniec...
· Ruszyła akcja ekologiczna
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Koniec miejsc na cmentarzu
· Problemy z L39
· Dramat na przejazdach
· Obwodnicy nie ma i... raczej prędko nie będzie
· Strażacy z OSP otrzymali kolejny sprzęt
· Chodziło o bezpieczeństwo
· Koncert charytatywny! Pomoc dla dziewczynki
· Otwarto nową kawiarenkę dla seniorów
· Mieszkanka: gmina chce mnie eksmitować z zajmowanego lokalu
· Pierwszy przejazd SKM-ką
· Kiedy przy szkole powstanie w końcu porządny parking?
· Coraz bliżej nowej jednostki straży pożarnej
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Strefa ciszy na basenie
· Szukając kompromisu, czyli rzecz o Paszkowiance 2
· Huczne powitanie wiosny
· Wypadł z drogi i koziołkował
· Przebudowa placu zabaw „Wróbelka Elemelka”
· Nie rozbiorą domu Magdaleny Abakanowicz
· Otwarto powiększony ZOL
· Ruszyła budowa odwiertu termalnego
· Od 20 marca PKP PLK odwoła 10 pociągów KM i skrócenie relacji 8
· Rusza rekrutacja do najlepszej szkoły podstawowej w Grodzisku Mazowieckim
· Zbudowali drugi tor dla WKD
· Trwa dochodzenie w sprawie wypadku w Dawidach Bankowych
· Zbliża się Bieg Raszyński
· Sceny jak z filmu- pościg, alkohol, narkotyki
· Szpital tworkowski zyskał nowy oddział
· I Gala Sportu zakończona sukcesem
Wydanie:
OTWOCKIE
· Walbachowski jarmark wielkanocny
· Remont Warszawskiej i objazdy
· Prom zacznie pływać w kwietniu
· Nie chcą mieszkać w mieście
· Święto organizacji pozarządowych w powiecie otwockim!
· Wiosenne porządki na placu zabaw
· Dziś kontrole na DK50!
· Włodarze powinni rozwiązywać problemy
· Czy Osieck i Kołbiel zostaną miastami?
· Frankówka znów zatętni życiem
· PZPN zbuduje ośrodek treningowy w Otwocku?
· Zimowe ściganie na poważnie
· POSZUKIWANIA OPIEKUŃCZE 17-LETNIEGO BARTOSZA
· Liczyła się każda sekunda. Policjanci uratowali kobietę z pożaru
· Od marca ruszy nowa linia autobusowa!
· Uwaga kierowcy! Objazdy!
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest