Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 747), 2018-12-21
Gmina wzniesie dwie kamienice

TARCZYN Włodarze Tarczyna jako pierwsi w naszym powiecie uchwalili budżet gminy na przyszły rok. Liczą, że im prędzej wybiorą wykonawców inwestycji, tym mniej będą musieli im zapłacić

Przyszłoroczne dochody póki co zaplanowano na 58,2 mln zł, a wydatki – 62,6 mln zł. Różnica między obiema kwotami (czyli deficyt) w wysokości 4,4 mln zł zostanie pokryta przychodami pochodzącymi z emisji obligacji. Dodatkowo ratusz planuje zaciągnąć w tym roku kredyt w wysokości 3,5 mln zł, aby spłacić wcześniej zaciągnięty dług.

Prawie 30 nowych mieszkań
Tarczyn musi pożyczać, aby zrealizować wszystkie zaplanowane inwestycje. A te wedle obecnych założeń mają kosztować prawie 8,8 mln zł (łącznie z wydatkami z funduszu sołeckiego sięgającymi 475 tys. zł). Najbardziej kosztowna (w tym roku ma pochłonąć 5,2 mln zł) będzie budowa dwóch domów komunalnych – przy ul. Stępkowskiego i we wschodniej pierzei rynku. Pierwszy z obiektów powstanie w miejsce dwóch starych budynków, które są do wyburzenia. Z jednego zostali już wykwaterowani mieszkańcy, a sześć rodzin z drugiego przeprowadzi się do właśnie przygotowywanych mieszkań w Drozdach, pozyskanych przez gminę od Polskiej Akademii Nauk. – Niebawem otrzymamy pozwolenie na budowę obiektu przy ul. Stępkowskiego i na początku roku rozpoczniemy poszukiwanie wykonawcy – informuje Marek Lewtak, szef gminnego wydziału inwestycji. Klucze do 20 mieszkań komunalnych na trzech kondygnacjach mają być oddane lokatorom w roku 2020 roku. Trzy czwarte z nich zamieszka w lokalach po 33 m kw., dwa największe mieszkania będą miały po 60 m kw. Z kolei w kamienicy w rynku, której budowa też ma rozpocząć się za kilka miesięcy (projekt jest na ukończeniu), oprócz 9 mieszkań na piętrze, na poziomie ulicy powstaną lokale usługowe.
Na początku przyszłego roku zakończy się rozbudowa szkoły podstawowej w Tarczynie, rozpoczęta pod koniec 2017 roku. Dzieci rozpoczną zajęcia w nowej części po feriach zimowych. Ostateczne rozliczenia z wykonawcą i zakup wyposażenia pochłoną jeszcze 1,6 mln zł. Na razie niewielką kwotę – jak na zakres projektu – gmina przeznaczyła pieniądze na oczyszczenie i zagospodarowanie zbiorników w Drozdach, które mają pełnić rolę rekreacyjną, ale i retencyjną. – Główny Inspektor Ochrony Środowiska narzucił nam konieczność wykonania raportu oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia, przygotowywanie dokumentu potrwa do połowy roku. Później wystąpimy o dotację – zapowiada Barbara Galicz. W sumie przygotowanie stawów dla miłośników kąpieli i pływania łódkami i kajakami ma pochłonąć 5-6 mln zł. Gmina zarezerwowała na razie 290 tys. zł na dalsze uatrakcyjnianie terenów zielonych przy zbiornikach w Drozdach.

Rozpocną zachodnią obwodnicę
Włodarze mają też plany związane z budową dróg. Wiadomo już, że na pewno zostanie wybudowana ul. Dębowa w Pawłowicach, bo na to zadanie gmina otrzyma dofinansowanie z zewnątrz, odwodnienie zyska natomiast ul. Oszkiela w Tarczynie. Kolejne pieniądze na budowę dróg, jak zapewnia Barbara Galicz, znajdą się w budżecie wiosną, gdy będą dzielone tzw. wolne środki z lat ubiegłych. – Strategiczna dla nas jest budowa zachodniej obwodnicy centrum Tarczyna a także połączenia z gminą Żabia Wola – podkreśla pani burmistrz. Ratusz obecnie oczekuje na zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – ulicy Długiej, która ruch z ul. 1 Maja (czyli drogi nr 876) wyprowadzi na ul. Błońską, a następnie Gawarskiego (w przyszłości ma powstać jeszcze łącznik do ul. Polnej). Warto dodać, że w budżecie zostało zarezerwowane także 900 tys. zł na wykupy gruntów pod drogi.
Za przyjęciem budżetu 6 grudnia zagłosowało 10 radnych, 5 wstrzymało się od głosu. – Uważamy, że w planie wydatków zabrakło środków na poprawę komunikacji publicznej z Tarczyna do Piaseczna i Warszawy oraz wewnątrzgminnej. Naszym zdaniem zbyt małe kwoty przeznaczono także na remonty dróg. Byliśmy też za tym, aby opłata adiacencka została zmniejszona do 0 proc. Stąd głosy wstrzymujące – tłumaczy Daniel Płużyczka, przewodniczący opozycyjnego klubu radnych Gospodarna Gmina Tarczyn.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ubranie zimowe dla psa, co wybrać by było mu ciepło?
· Zmieniły się przepisy dotyczące dodatku węglowego
· Ceny karpia szokują
· Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Zuzi
· Walczyli o tytuł mistrza ortografii
· Znamy szczegóły zaciemnienia
· Pożar pozbawił rodzinę dachu nad głową
· Żyjemy tu jak szczury
· Co dalej z etapowaniem 721 bis?
· Międzypokoleniowy rekord Polski
· Gmina będzie oszczędzała na prądzie
· Muzeum Wycinanki wreszcie zaczyna żyć!
· W Lesznowoli powstanie nowa parafia!
· Tonący brzytwy się chwyta
· Zielone światło dla ronda w centrum miasta
· Piknik przyciągnął mieszkańców
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest