Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 750), 2019-01-25
Wszystkie ręce na pokład!

POWIAT Szkoły ponadpodstawowe w powiecie szykują na przyszły rok szkolny podwójną liczbę miejsc. Czy to wystarczy? Władze powiatu zapewniają, że tak. Jednak części rodziców uczniów klas ósmych podstawówek i trzecich gimnazjów to nie uspokaja

Zbliża się najtrudniejszy rok szkolny od wielu lat. W naszym powiecie zamiast niespełna 2000 nastolatków, mury gimnazjów oraz szkół podstawowych opuści w czerwcu ponad 4600 absolwentów. To rezultat reformy oświaty, którą przywrócono klasy VII i VIII w podstawówkach, jednocześnie likwidując gimnazja.

Jednak wolą zostać w powiecie
W sobotę w piaseczyńskim magistracie Piaseczyńskie Porozumienie Rad Rodziców (PPRR) zorganizowało konferencję podsumowującą przygotowania do feralnego roku 2019/2020. Zainteresowanie było ogromne – o szczegółach przyszło posłuchać przeszło 200 rodziców. Już na samym jej początku Piotr Raczkowski, przewodniczący PPRR przedstawił ciekawe dane. Pół roku temu Porozumienie przeprowadziło ankietę wśród 966 uczniów, których problem dotyczy, z pytaniem gdzie zamierzają kontynuować naukę. Wyszło wówczas na jaw, że nieco ponad połowa planuje wybrać szkołę w Warszawie (spośród nich 79 proc. - licea ogólnokształcące), a tylko co trzeci – w powiecie piaseczyńskim. Badania powtórzono w październiku i listopadzie, ale na liczbie 2000 uczniów i tym razem okazało się, że jednak blisko 70 proc. młodzieży chce nadal uczyć się w powiecie piaseczyńskim, a tylko co czwarty planuje wybrać szkołę w stolicy. Oznacza to, że nastolatki, w ciągu kilku miesięcy, być może pod wpływem rodziców, znacząco zmienili swoje preferencje.
Wyniki ankiety nie niepokoją władz powiatu. Do tej pory co roku przygotowywały one „z górką” 1200 miejsc w szkołach średnich, ponieważ wieloletnie statystyki wskazywały, że 60 proc. absolwentów kontynuowało naukę poza powiatem, głównie w Warszawie. Tym razem, m.in. pod wpływem nacisków PPRR, starostwo zarezerwowało 2732 miejsca, a łącznie z gminami Góra Kalwaria oraz Tarczyn (które prowadzą licea u siebie) oraz placówkami prywatnymi – 3260 miejsc (czyli dla 70 proc. absolwentów). Urząd powiatowy na swojej stronie (piaseczno.pl) przygotował zakładkę poświęconą wyłącznie nadchodzącej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz ulotki. Starosta Ksawery Gut poinformował również, że w najbliższych dniach urzędnicy odwiedzą możliwie jak najwięcej placówek, aby poinformować zainteresowanych rodziców o ofercie miejscowych szkół średnich. Natomiast w ostatnim dniu lutego we wszystkich szkołach odbędzie się „tydzień otwarty”.

Jeśli trzeba będzie, staną kontenery
W sobotę rodzice dopytywali, czy jednak miejsc w szkołach wystarczy, skoro do placówek w Piasecznie będzie próbowała dostać się także młodzież chociażby z Grójca („państwo w powiecie podchodzicie zbyt optymistycznie, a 1300 dzieci zostaje bez miejsca w szkole” – brzmiał jeden z zarzutów). – Nie mamy miejsc dla wszystkich absolwentów, nigdy tak nie było. Jeżeli sytuacja się zmieni, postawimy kontenery, żeby zmieścić uczniów. Jednak nie wierzę, że to zaistnieje. Nikt z nas nie jest szczęśliwy, że ta reforma tak szybko nastąpiła. Robimy wszystko, żeby spełnić państwa oczekiwania – odpowiadała Ewa Lubianiec z zarządu powiatu piaseczyńskiego. Rodzice usłyszeli również, że szkoły nawiązują współpracę z większą liczbą nauczycieli – część z nich przejdzie z gimnazjów, są też wykładowcy akademiccy i osoby, które przeszły na emeryturę. Na podwójny rocznik przygotowują się także placówki w stolicy, gdzie zamiast 19 tys. miejsc w szkołach, w tym roku zostaną przygotowane 44 tysiące.
W sobotę ofertę wszystkich szkół średnich w powiecie prezentowali ich dyrektorzy. W trakcie dyskusji okazało się, że z powodu podwójnego rocznika w Piasecznie i Józefosławiu powołano dwa prywatne licea. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak najlepsze w powiecie Liceum Ogólnokształcące przy Chyliczkowskiej w Piasecznie. Rodzice pytali, czy nie można w nim zwiększyć liczby miejsc, choć i się ona podwoi (LO otworzy 12 nowych klas). – Niestety, nasze zasoby lokalowe zostały wyczerpane. Państwo chyba zdajecie sobie sprawę, że jest zazwyczaj 2-3-krotnie więcej chętnych, niż ich przyjmujemy. To dzięki konkurencyjności mamy wysoki poziom – przekonywała Barbara Chwedczuk, dyrektor LO. Starosta zachęcał do wybierania także innych szkół w powiece, szczególnie techników. – To są dobre szkoły, które oprócz matury zapewniają pracę w zawodach poszukiwanych na rynku. Wszystkim miejsc w liceach nie zapewnimy – zastrzegał.

Nie będzie dwóch zmian?
Odpowiadając na pytania Ksawery Gut powiedział również, że nie przewiduje dwuzmianowości w żadnej ze szkół, w soboty zajęcia także nie będą się odbywały. – Być może w niektórych szkołach lekcje zostaną wydłużone do godz. 16. To zależy jednak od wyniku rekrutacji – dodał. Jak mówili dyrektorzy, klasy będą liczyły najczęściej 30-34 uczniów.
Podczas konferencji okazało się, że choć dla byłych gimnazjalistów i ośmioklasistów, zgodnie z wciąż obowiązującymi wymaganiami resortu edukacji, przygotowano po tyle samo miejsc, ci drudzy będą mieli trudniej. Absolwentów gimnazjów będzie bowiem w powiecie 2050, a podstawówek – 2500. Władze powiatu obiecały, że jak tylko pozwolą na to przepisy, skorygują tak miejsca w szkołach, aby ośmioklasiści nie czuli się pokrzywdzeni.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Kwestowali na piaseczyńskim cmentarzu
· Razem można żyć lepiej
· Gmina zrealizuje osiem projektów mieszkańców
· Zawory kulowe - rodzaje i zastosowanie
· Zatapianie się w cyfrowy świat. Jakie niesie konsekwencje?
· Ruszyły kolejne Półkolonie Dobrej Woli
· Pierwsze uchwały młodych radnych
· Jakie napoje serwować dzieciom? Co pije niemowlak, a co kilkuletnia pociecha?
· Solidarna Paczka zastąpiła na chwilę Szlachetną Paczkę
· Obchodzili swoje pierwsze urodziny
· Piknik młodych wolontariuszy
· Pobiegli by Krzysiek mógł chodzić
· Pełen emocji piknik z grą terenową
· Jak zadbać o włosy podczas farbowania?
· Sprawa wójt Lesznowoli przeciąga się
· Pierwsze takie „Metro”
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest