Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 sierpnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 sierpnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 sierpnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 752), 2019-02-08
Poszedł sygnał: nie jesteście sami

GÓRA KALWARIA Radni po raz pierwszy spotkali się z niepełnosprawnymi mieszkańcami gminy i ich opiekunami, aby posłuchać o ich codziennych troskach. Podobne wydarzenia mają być kontynuowane

Pomysłodawcą noworocznego spotkania był Kacper Dzwonkowski, który sam boryka się z niepełnosprawnością, ale przy tym jest bardzo aktywny. Grupa radnych zadbała, aby wydarzenie w Ośrodku Kultury było przepełnione ciepłą i miłą atmosferą, a stoły uginały się przede wszystkim od słodkości i owoców. Spotkanie rozpoczęły jasełka w wykonaniu scholi „Boże owieczki” oraz wspólne kolędowanie z zespołem Eloi, dla uczestników przygotowano też drobne upominki. Później był czas na - niełatwe - rozmowy. – Czego chcielibyście państwo od nas, jakich zmian oczekujecie? – zachęcała do dzielenia się problemami radna Monika Bolek. Wtórował jej przewodniczący rady miejskiej Jan Rokita: – Jesteście państwo takimi samymi mieszkańcami, jak wszyscy inni. Liczę, że dziś się otworzycie.
Długo nie trzeba było zapraszać do dyskusji Małgorzaty Stachowiak, mamy 32-letniej Agnieszki. – Co z dziećmi, które nie chodzą do szkoły i nie kwalifikują się na zajęcia w warsztatach terapii zajęciowej? Co mam zrobić? Córka siedzi w domu, gdyby choć na kilka godzin dziennie mogła gdzieś wyjść – prosiła. Łukasz Owczarek, szef warsztatów, które uczą samodzielności młode osoby głównie z niepełnosprawnością intelektualną tłumaczył, że filia WTZ w przy ul. ks. Sajny w Górze Kalwarii dysponuje niewielką powierzchnią i nie jest w stanie przyjąć m.in. Agnieszki, która ma specyficzne problemy. Jego wypowiedź uzupełnił burmistrz Arkadiusz Strzyżewski. Zapowiedział, że w tym roku samorząd powiatu przystąpi do remontu części dawnego koszarowego budynku łączności, aby WTZ mogły objąć opieką kolejne 30 osób. Następne miejsca szykują się także w nowo powstającym tzw. domu samopomocy w Łbiskach koło Piaseczna.
Dorota Hyży, mama Magdy, pytała z kolei o zajęcia dla niepełnosprawnych dzieci w trakcie ferii i wakacji. – One mają takie same potrzeby, jak dzieci zdrowe – przypominała. Wspomniała także, że jest jedną z członkiń miejscowego stowarzyszenia rodziców dzieci z niepełnosprawnościami „Oni są”. Burmistrz zachęcał członków organizacji, aby występowali do gminy o tzw. małe granty, które pozwolą im na zorganizowanie m.in. półkolonii. Nie wykluczył także, że zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych współorganizować będzie Ośrodek Kultury. Łukasz Owczarek zwrócił uwagę na trudności, jakie są obecnie z pozyskaniem opiekunów osób niepełnosprawnych, chociażby do obsługi wspomnianych półkolonii czy zajęć na WTZ. – Ten problem będzie się nasilał – zmartwił słuchaczy. W czasie spotkania mówiono również o potrzebie stworzenia lokalnej „skrzynki kontaktowej”, za pomocą której powstałby „bank czasu”. Chodzi o to, aby potrzebujący pomocy (chociażby w postaci zrobienia zakupów), mogli kontaktować się z wolontariuszami, którzy są gotowi ją nieść. Z kolei na codzienne problemy w poruszaniu się po Górze Kalwarii na elektrycznym wózku inwalidzkim narzekała Krystyna Jasionowska. Zaapelowała do włodarzy, aby wzięli to sobie do serca. – Dziś czekam przed sklepami czy urzędem, czasem w deszczu, aż ktoś do mnie wyjdzie i mi pomoże – mówiła.
Radna Aleksandra Fedynicz-Komosa, która mocno zaangażowała się w zorganizowanie spotkania, zapowiada, że współpraca z osobami niepełnosprawnymi będzie kontynuowana. – Odebraliśmy dużo pozytywnych sygnałów. Rodzice dziękowali nam, że mogli wyjść z domu, spotkać się z osobami mającymi podobne problemy i z nimi porozmawiać – mówi.
Piotr Chmielewski

tagi:    niepełnosprawni

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Nikt nie chce gruntów po KPGO Mysiadło
· Przychodnia doczeka się rozbudowy
· Skrzyżowanie Dworcowej i Nadarzyńskiej zamknięte od przyszłego tygodnia
· Rozpoczął się remont mostu
· Otwarto pierwszy wybieg dla psów
· Co dalej z wąską drogą?
· Stocer w nowej odsłonie. Modernizacja kosztowała 40 mln zł!
· Gigantyczne mandaty
· Woda zalewa im wjazd na posesję
· Odbudowali zabytkowy samochód
· Upamiętnili bohaterskich obrońców stolicy
· Trwają przygotowania do przebudowy skrzyżowania przy skate parku
· Spółka gminna pobuduje basen?
· Świętowali dziesięciolecie
· Pisze po polsku jak nikt inny
· Ścieki płyną do Jeziorki! Czy agregat rozwiąże problem?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest