Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 sierpnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 sierpnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 sierpnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 763), 2019-04-26
Szachowi medaliści z Chylic

SZACHY Medale Mistrzostw Polski są zawsze czymś wyjątkowym. Nawet jeśli na Mistrzostwa Polski Juniorów w grupach do lat 16 i 18 dostało się w tym roku siedem osób z Laury Chylice, to pewności sukcesu nie było. Z drugiej strony, jeśli na imprezę mistrzowską klub wysyłał grupę, w której sześciu zawodników to medaliści z lat ubiegłych, członkowie drużyny ekstraligi juniorów i pierwszej ligi seniorów, to mówienie o niespodziance byłoby grubą przesadą

Te kilka ostatnich lat, kiedy tych medali nie było, choć nasi zawodnicy stale osiągali miejsca w czołówce, można było nazwać rozczarowaniem. Szczęśliwie nikt z ekipy nie rzucał jednak pracy nad szachami, a sukcesów efektywnie szukano w występach drużynowych.
- Największe emocje zawsze budzą występy tych, którzy już nigdy więcej do rywalizacji juniorowskiej nie przystąpią – mówi Dariusz Różycki, kierownik sekcji szachowej Laury Chylice. - Zegar tyka nieubłaganie i nawet najmniejsze dziecko musi kiedyś przejść do świata dorosłych. W każdym sporcie rywalizacja juniorowska (podzielona na kategorie wiekowe), a seniorowska (gdzie w jednym worku spotykamy mistrzów z wielu lat), to przepaść. Zawodnicy startując w najwyższych rocznikach często czują presję tej ostatniej szansy na sukces. Presja jednych zabija, a innych mobilizuje.
Stawka w grupie chłopców do lat 18 była w tym roku wyjątkowo wyrównana. Najwyższy ranking na liście startowej wynosił 2389, a nr 10 miał 2308. Wskazywało to na walkę do ostatniej rundy, gdzie psychika, kondycja i dbałość o szczegóły będą odgrywały decydującą rolę. W tej grupie rozgrywkowej do rywalizacji przystąpiło trzech zawodników z Laury Chylice. Najwyżej na liście startowej (ósme miejsce) sklasyfikowany był Patryk Chylewski.
- Mieszkaniec Zalesia Górnego od kilku lat bywał na pechowych czwartych miejscach, więc rachunek prawdopodobieństwa przemawiał na jego korzyść – mówi Dariusz Różycki. - Ostatni medal MPJ zdobył cztery lata temu (srebro). Szachom podporządkował wiele swoich aktywności. Miał etap, kiedy szukając więcej czasu na treningi, zamienił szkołę na nauczanie domowe. Obserwowałem często jak dbał o szczegóły takie jak spacer przed rundą i uprawianie innych sportów.
Na 10 miejscu listy startowej do rywalizacji przystąpił z kolei zeszłoroczny wicemistrz, mieszkaniec Piaseczna, Igor Kowalski.
- Pewne nadzieje wiązaliśmy też z szybko rozwijającym się w ostatnim okresie, 17-letnim zawodnikiem, Janem Kokoszczyńskim – nie kryje Dariusz Różycki.
Pierwsza połowa turnieju podtrzymała nasze nadzieje na sukces i rozbudziła wyjątkowe emocje. Po czterech z dziewięciu rund trzech naszych zawodników było w pierwszej piątce. Sytuacja była wyjątkowo nieklarowna, bo aż 11 zawodników miało tę samą liczbę punktów z gry, a dopiero wartościowości pomocnicze (punkty zdobyte przez ich przeciwników) różnicowały posiadane aktualnie miejsca. Piąta runda przyniosła porażkę Igora i remisy u Patryka i Janka. Czub turnieju pozostał w zasięgu, tylko trzeba było wrócić na drogę zwycięstwa. Niestety, w szóstej rundzie Caissa (bogini szachów) okazała się okrutna i.... skojarzyła Patryka z Jankiem. Finalnie to Patryk wygrał i doskoczył do pierwszego miejsca, którego do końca turnieju już nie oddał. Igor w tej rundzie zaliczył natomiast remis i wydawało się, że stracił już szansę na medal. Umiał jednak zmobilizować się i wygrał trzy ostatnie rundy, a przy tym wyniki innych partii ułożyły się na tyle korzystnie, że doskoczył do trzeciego miejsca.
- Ostatecznie w pierwszej dziesiątce znalazło się trzech naszych zawodników, bo Janek skończył rywalizację na 10 miejscu – podsumowuje Dariusz Różycki. - Tylko on z tej trójki będzie miał okazję do poprawienia swojej pozycji. Patryk i Igor będą już rywalizować z dorosłymi. Gratulacje dla zawodników, rodziców i trenerów.
Grzegorz Tylec

tagi:    szachy

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Efektowna inauguracja
· Bez awansu i bez spadku
· Zabrakło kropki nad „i”
· Mistrzowska Oliwia
· Wielokrotnie graliśmy razem
· Piaseczno żegna swojego króla
· Pojechali po naukę
· Dobra forma konstancińskiego siatkarza
· Szczypiornistki KS Victoria Piaseczno Mistrzyniami Mazowsza!
· Nieudany finisz Gosirek
· Anonymous z Pucharem Piaseczna
· Coraz szybsza Ola
· Pozostał duży niedosyt
· Derby dla Orła
· Świetny start piaseczyńskich kickboxerów
· Gospodarze wygrali memoriał
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowie fechtunku w akcji
· KS Raszyn dobrze radzi sobie w IV lidze
· Wychować mistrzów ping-ponga
· Bieg Pamięci Powstańczej
· Młodzi mistrzowie fechtunku
· Wirtuozi piłki nożno-stołowej
· Siatkarki GLKS-u Nadarzyn zaczynają nowy sezon
· Heroski są wśród nas
· Ogromny sukces młodych siatkarek
· Łowcy futbolowych talentów
· Ach, ten niesamowity Hou
· Turniej piłkarski o puchar senatora
· Szybko, szybciej po mistrzostwo
· KS Raszyn awansował do IV ligi!
· Ścigali się aż miło
· Hala pełna mistrzów i gwiazd
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Puchar Sielanki dla Mazowsza
· MKS Grójec najlepszy w Pierwszym Koszykarskim Kroku
· I i II runda Rallycross Cup w Słomczynie
· 14 medali karateków z Chynowa
· Turniej o puchar Justyny Kozdryk
· Na biegaczy czekały na mecie jabłka
· Skorupski wreszcie w czołówce
· Zwycięska (srebrny medal) próba sił i nerwów Justyny Kozdryk
· Sukces karateków z Chynowa
· Grot Chynów brylował na Opolszczyźnie
· Grójczanie triumfują w Radomiu
· Grad medali karateków Grota Chynów
· Ma żal, że „spadła” z podium
· Pierwsi już w finale
· Pikniki i festyny w gminach
· Noc Świętojańska pełna atrakcji
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest