Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 838), 2020-12-18
Polityka coraz mocniej wkracza w samorząd

POWIAT Rząd w ramach wsparcia przekazał samorządom ponad 4 miliardy złotych na inwestycje. – W przytłaczającej większości pieniądze otrzymały samorządy, które wspierają partię rządzącą – uważa starosta piaseczyński Ksawery Gut. Tymczasem radny PiS Sergiusz Muszyński oskarża starostę Guta o niekompetencję

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na początku grudnia rząd rozdysponował 12 miliardów złotych w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jest to bezzwrotna pomoc na szkoły, szpitale, tereny inwestycyjne i nowe miejsca pracy.
Pierwsze wypłaty przekazano latem, wówczas 6 mld zł, między wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, podzielił algorytm. Jesienny nabór, w którym rząd miał do rozdysponowania 4,35 mld zł miał charakter konkursowy, a o przyznaniu środków decydowała powołana przy premierze komisja. Podczas oceny wniosków miała ona brać pod uwagę takie kryteria, jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczbę osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu.

Polityka wkracza w samorząd
– Nabór wniosków trwał do 30 września. Złożyliśmy je na kwotę 50 milionów złotych, planowaliśmy zrealizować za te pieniądze 9 inwestycji – mówi starosta Ksawery Gut. – Nie dostaliśmy nic, żadna gmina z naszego powiatu, poza Tarczynem, nie dostała tych pieniędzy.
Jak informuje powiat, po analizie wyników konkursu w województwie mazowieckim okazało się, że pieniądze otrzymały samorządy, które wspierają politykę rządu. Na 21 powiatów, które otrzymały dofinansowanie, aż w 17 rządzi PiS.
– To nie są pieniądze rządu, tylko nas wszystkich, niezależnie od tego jak kto głosował – podkreśla Ksawery Gut. – Kiedy decyduje algorytm dostajemy pieniądze, ale gdy robi to komisja, która powstała przy premierze okazuje się, że one nam się nie należą.
– Głównym dochodem powiatu są pieniądze z PIT-ów mieszkańców. Z tych środków powiat wypłacił w tym roku 54 miliony zł janosikowego, a w przyszłym zapłaci 58 mln zł. Mieszkańcy powiatu wspierają biedniejsze samorządy, niezrozumiałe jest więc, dlaczego pomija się ich w tak kluczowych programach wsparcia – czytamy na stronie internetowej powiatu piaseczyńskiego.

Radny krytykuje,
starosta straszy sądem

– Po tak ogromnej porażce w walce o środki zewnętrzne – ani jeden wniosek powiatu nie został uwzględniony – pan starosta Ksawery Gut powinien natychmiast podać się do dymisji – skomentował radny PiS, Sergiusz Muszyński. – Mieszkańcy naszego powiatu zazdroszczą Wołominowi, którego starosta Adam Lubiak pozyskał 21,6 mln zł. Takiego starosty potrzebujemy, a nie osoby, która – wygląda na to – jest niekompetentna, nie radzi sobie i zawsze znajdzie usprawiedliwienie – dodał radny.
Kilka dni później starosta Ksawery Gut, w związku z krytyką wyrażoną przez radnego Muszyńskiego, opublikował oświadczenie domagając się usunięcia wpisu i przeprosin. Starosta wymienił też inwestycje, na które chciano przeznaczyć fundusze, o które wnioskował powiat.
- Według jakich kryteriów przyznawane były środki? - pyta retorycznie starosta, wskazując na brak zapisów określających kryteria oceny merytorycznej wniosków oraz zasad ich punktacji.
- Komisja oceniająca wnioski miała w tej sprawie w zasadzie wolną rękę – uważa starosta i dzieli się poglądem, iż środki zostały rozdysponowane według klucza partyjnego. Ten brak przejrzystości i jasnych zasad rozdziału środków budzi sprzeciw i dla wielu jest bulwersujący.
Starosta wysłał do radnego przedsądowe wezwanie do zaprzestania naruszania dóbr osobistych.
- Jeśli w wyznaczonym czasie nie nastąpi usunięcie wpisu oraz zamieszczenie przeprosin rozważę wystąpienie na drogę sądową – zapowiada starosta Ksawery Gut.

Czy spór radnego
ze starostą skończy się w sądzie?

Radny Sergiusz Muszyński na oświadczenie starosty natychmiast zareagował... własnym oświadczeniem, uznając że Ksawery Gut próbuje go zastraszyć i utrudnia mu sprawowanie mandatu radnego.
- W ustroju demokratycznym każda władza, również ta lokalna, podlega krytyce i ocenie skutków swojej pracy – podkreśla radny Muszyński. - Sposoby usprawiedliwiania porażki przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych podejmowane przez pana Ksawerego Guta, tj. obciążanie za tę sytuację Komisji oceniającej wnioski, są prymitywne. Nie ma żadnych podstaw do tego, aby imputować tego rodzaju motywacje członkom Komisji. Podtrzymuję także ocenę, że wobec zerowej skuteczności w niniejszym naborze, praca urzędu w zakresie pozyskiwania środków powinna zostać zbadana przez Komisję Rewizyjną.
Czy polemika starosty z radnym rzeczywiście skończy się przed sądem? Raczej trudno w to uwierzyć, gdyż podobne utarczki słowne między starostą i radnym wybuchają regularnie już od dawna. Czasy, w których samorządowcy w okresie przedświątecznym podawali sobie ręce minęły bezpowrotnie. Dziś lokalne władze ścierają się w ogniu ogólnopolskiej polityki, która z każdym rokiem coraz mocniej przenika do samorządów.
Adam Braciszewski
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Większe pieniądze dla sołtysów
· Prażmowskie zielone płuca
· Nowa radna zaprzysiężona
· Radni ocenili burmistrza
· Burmistrzowi znowu grozi referendum w sprawie odwołania
· Sołtysi też udzielili poparcia pani wójt
· Wójt Lesznowoli skazana
· Wojna starosty z radnym trwa! Padły oskarżenia i wyzwiska
· Zapadnie wyrok w sprawie wójt
· Przewodniczącego zastąpiła przewodnicząca
· Wiemy, kiedy zostanie otwarta szkoła w Zamieniu
· Podpisano umowę na remont ważnej drogi
· Radni pozbawili Jana Rokitę funkcji przewodniczącego rady
· Niedługo zapadnie wyrok w procesie wójt Lesznowoli
· Prokuratura wszczęła śledztwo
· „Nie” przebiegowi obwodnicy
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest