Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 czerwca 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 czerwca 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 czerwca 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 855), 2021-05-14
Kochają sadzić drzewa

PIASECZNO W kwietniu przy ulicy Chyliczkowskiej w Piasecznie odbyła się publiczna akcja sadzenia drzew, którą zorganizowali Zalesiacze - grupa pozytywnie zakręconych na punkcie ekologii osób, chcących zmieniać na lepsze swoje lokalne otoczenie
Zalesiacze to kilkoro ludzi, którzy po rozmowach o kryzysie klimatycznym i zanieczyszczeniu powietrza postanowili w końcu przejść od słów do czynów. Ich głównym celem jest sadzenie drzew, a najchętniej całych lasów. Zachęcają przy tym do podobnych działań jak największą liczbę osób - zarówno jako fundatorów drzewek, jak i uczestników kolejnych akcji.
- Każdy może wziąć z nami sprawy w swoje ręce i przekonać się, że sadzenie drzew to prosta rzecz – zachęca Kamil Cymerman, jeden z Zalesiaczy. - Uważam, że ma to same zalety.

Chcieliby zrównoważonego rozwoju
Osoby dbające o ekologię martwi obecny stan drzewostanu w Polsce, a – jak się okazuje – także w powiecie piaseczyńskim nie jest on najlepszy. Choć, jak podkreślają Zalesiacze, statystycznie Lasy Państwowe sadzą wprawdzie trochę więcej niż wycinają, to jednak nie świadczy to bynajmniej o tym, że jest tak, jak być powinno.
- Wystarczy przejechać się autem po bocznej drodze, którą jechało się 10 lat temu i zauważymy, że na szybie nie ma prawie wcale owadów – wyjaśnia Kamil Cymerman. - To jest znak umierającej bioróżnorodności. Spójrzmy też na mapę. Z lotu ptaka widać jak niesamowicie cywilizacja w Polsce się rozrasta. Infrastruktura, zabudowania – zwłaszcza w miejscowościach takich jak Piaseczno.
Choć Zalesiacze nie są przeciwko temu, to jednak zwracają uwagę na to, by rozwój odbywał się z poszanowaniem i ochroną przyrody oraz przywracaniem naturze jej części Ziemi. Zdaniem aktywistów rozwój technologii i świadomości jest światełkiem w tunelu dla tej drogi. Wprawdzie po wojnie dokonano w powiecie piaseczyńskim pewnych planów i nasadzeń, wyznaczono kilka rezerwatów i pomników przyrody, ale tak jak było, tak jest od dłuższego czasu, a to nie wystarczy.
- Chcemy być nową siłą – zdradza Kamil Cymerman. - Pokażmy, że nasz dom - nasz powiat może pójść dalej i może być skąpany w zieleni. Spójrzmy na wieś, która się wyludnia, a mnóstwo ziemi leży odłogiem, ponieważ ten, już wykorzystany areał upraw przy współczesnej technologii wystarcza na zaspokojenie naszych potrzeb. Dlaczego więc nie pójść dalej? Na ziemi gospodarczo niewykorzystanej sadźmy lasy! Przywracajmy dom dla zwierząt i owadów, a wszyscy na tym skorzystamy.

Posadzili już ponad 120 drzew
Zalesiacze cieszą się, że ich ostatnia akcja (przygotowana przez Dominika Mazura i Katarzynę Stobiecką) na terenie po uprawie borówek vis a vis oczyszczalni w Piasecznie spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dobry przykład dali swoją obecnością burmistrz Daniel Putkiewicz i wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak oraz radna Izabella Górzyńska, którzy zasadzili kilka drzew, a w tym największy na akcji „egzemplarz” o wysokości około 5 metrów.
- W ogóle pojawili się sami fantastyczni ludzie – podsumowuje Kamil Cymerman. - W naszej pamięci zapadły szczególnie aktywne dwie grupy – Alarm dla Klimatu Piaseczno i panie pod szyldem Eko Babki wraz z podopiecznymi i opiekunami Domu Dziecka.
Z uwagi na epidemię nie było niestety poczęstunku i może brakowało trochę wspólnego pikniku, który jest fajnym, integracyjnym elementem akcji, ale – jak zapewniają organizatorzy - na to przyjdzie jeszcze czas. Najważniejsze, że każdy kto przyszedł, mógł zasadzić drzewo. Osoby, które wzięły udział w zrzutce i finansowały akcję, mogły zasadzić swoje drzewko z tabliczką, a pozostali uczestnicy sadzili je robiąc sobie zdjęcia z wymyśloną przez nich nazwą drzewka. Wszystko po to żeby potem mogli wrócić w to miejsce i zobaczyć efekt swoich działań. Podczas akcji przy ulicy Chyliczkowskiej udało się łącznie zasadzić 27 drzew. Na swoim koncie Zalesiacze mają ich już w sumie ponad 120, ale mają nadzieję, że to dopiero początek.
Aktywiści nie kryją ambitnych planów na przyszłość. Chcieliby, aby w akcjach sadzenia drzew uczestniczyło nie kilkadziesiąt (jak ostatnio), a po kilkaset osób. Poza tym marzy im się zasadzenie własnego lasu. W tym celu właśnie powołali do życia Fundację Zalesiacze.
- Dokumenty są w drodze do sądu rejestrowego i jak tylko dostaniemy NIP-y, KRS-y, REGONY itp. to ruszamy z przygotowaniem naszej flagowej akcji czyli zasadzenia lasu, ale i kolejnych miejskich inicjatyw – zapewnia Kamil Cymerman. - Bardzo wstępnie i roboczo pan burmistrz wskazał, że w gminie w Piaseczno znajdzie się na niego kilka miejsc. Mamy nadzieję, że powiat też się przyłączy. A może nawet pokusimy się o nasz własny, niezależny od Lasów Państwowych las? Ciekawi mnie czy czytelnicy Kuriera chcieliby żyć w takim powiecie? W końcu sadzenie drzew to prosta rzecz, prawda?
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Roztańczony rynek
· Szereg atrakcji na Dzień Dziecka
· Właściciele inwestują w swoje zabytkowe wille
· Coraz bliżej dużego parkingu przy stacji kolejowej
· Szykuje się rozbudowa przychodni
· Zabytkowy ratusz zamieni się w perełkę
· Wycinka przy Lipowej
· Tragedia na motocyklu
· Czy ulica Śniadeckich zostanie zamknięta?
· Niepełnosprawna prosi gminę o ładniejsze mieszkanie
· Rzecznik Praw Pacjenta zainteresował się zdarzeniem w publicznej przychodni
· Dlaczego mieszkańcy nie segregują odpadów?
· 10-latek z Józefosławia został kartingowym wicemistrzem Polski
· Burmistrz opowiedział o inwestycjach
· Panattoni planuje budowę gigantycznych magazynów
· Coraz bliżej przebudowy drogi z Piaseczna do Konstancina
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest