Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 878), 2021-11-05
Wyrok uniewinniający dla byłego burmistrza! To jednak nie koniec sprawy

PIASECZNO W zeszłym tygodniu Sąd Okręgowy podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Piasecznie, który uniewinnił byłego burmistrza Zdzisława Lisa, oskarżonego o celowe zaniżanie dotacji wypłacanych przedszkolom

Były burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis (obecnie wicestarosta piaseczyński) został oskarżony z artykułu 231 kodeksu karnego, mówiącego m.in. o niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariusza publicznego. Właścicielki przedszkoli zarzuciły mu, że celowo zaniżał dotacje należne placówkom niepublicznym.

Właścicielki przedszkola czują
się oszukane przez burmistrza

– Aby ograniczyć swoje wydatki, gmina wprowadziła w 2010 roku niekorzystne dla nas zmiany w naliczaniu dotacji – podnosiła Krystyna Otręba-Kurasiewicz, jedna z oskarżycielek posiłkowych. – Miały one polegać na tym, że remonty w publicznych przedszkolach „wrzucono” w gminne inwestycje, a dozorcy i konserwatorzy zostali zatrudnieni w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół, chociaż faktycznie pracowali w przedszkolach. W koszty funkcjonowania gminnych przedszkoli nie wliczano także obsługi księgowej.
Wedle wyliczeń właścicielek przedszkoli zabiegi czynione przez burmistrza pozwoliły na ograniczanie wydatków na jednego przedszkolaka o 250 zł miesięcznie. - Szacujemy, że od 2010 roku, dzięki tym posunięciom burmistrz „oszczędził” na dotacjach dla przedszkoli niepublicznych około 20-30 mln zł – wyliczyły skarżące.

Gmina obniżała dotacje, ale sąd
nie uznał burmistrza za winnego

Sąd Rejonowy w Piasecznie uznał, że burmistrz nie podejmuje decyzji samodzielnie. – To rada miejska uchwala budżet. Rada, a nie burmistrz
– podkreśliła sędzia. – W tworzeniu budżetu burmistrz nie jest decydentem, on tylko wykonuje uchwałę.
Sędzia oceniła, że burmistrz nadzorował tylko działania Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół, a wyliczaniem podstaw do dotacji zajmowała się główna księgowa i dyrektor ZEAS-u. Zdaniem sądu za ich ewentualne błędy nie może odpowiadać burmistrz.
Od wyroku Sądu Rejonowego w Piasecznie odwołano się do Sądu Okręgowego w Warszawie. Ten jednak podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji.
- Niewątpliwie gmina Piaseczno zmierzała w ramach poszukiwania oszczędności do obniżenia wydatków, między innymi na przedszkola – ocenił sąd. - W świetle zgromadzonego materiału dowodowego oskarżony miał świadomość, że na skutek podejmowanych działań dotacje dla przedszkoli zostały obniżone. Taka wiedza oskarżonego nie przekłada się jednak wprost na jego odpowiedzialność karną.

Wyrok nie kończy sprawy
– Jestem usatysfakcjonowany tym wyrokiem, choć jego pozytywny wydźwięk nie rekompensuje gehenny, jaką przeżyłem przez te kilka lat postępowania sądowego – komentuje Zdzisław Lis. – Nie mam żalu do pani Krystyny Otręby. Zrobiła to, co uznała za stosowne. Mam nadzieję, że uszanuje wyrok sądu i zrozumie, że nie jestem jej wrogiem. Będąc burmistrzem robiłem to, co do mnie należało, działając w interesie samorządu i mieszkańców.
– Sąd stwierdził, że dotacje były zaniżane i to zostało udowodnione, jednak uznał też, że burmistrz nie ponosi za to winy – komentuje Krystyna Otręba-Kurasiewicz.
– Uważam, że jest to sprawa istotna dla wszystkich gmin w Polsce i powinien nad tym problemem pochylić się Sąd Najwyższy. Fundamentalną kwestią jest odpowiedzialność urzędników za szkody, jakie czynią swoim działaniem lub niepilnowaniem swoich podwładnych. Sprawy nie uważam więc za zakończoną, będziemy wnosić o kasację tego wyroku. Nie wzięto pod uwagę zeznań świadków ani mów końcowych. Nie może być tak, że burmistrz nie odpowiada za swoje decyzje. Nasza kancelaria przeanalizuje akta sprawy i zwróci się do prokuratury o przeprowadzenie śledztwa i ustalenie, kto jest winny zaniżania dotacji. Skoro burmistrz nie odpowiada jako sprawca, to może komuś należałoby postawić zarzut podżegania? - dodaje Krystyna Otręba-Kurasiewicz.
Adam Braciszewski
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jakie imiona były najbardziej popularne w ubiegłym roku?
· Kiedy zrobią chodnik?
· Spór o wodę
· Wchodzenie na cienki lód może doprowadzić do tragedii
· Nową drogę rozjeżdżą ciężarówki?
· Przejechał pieszego i zostawił go przy drodze
· Poznaliśmy najlepsze szkoły
· Co dalej z Karczunkowską?
· Co zmieniło się od nowego roku?
· Ruszają warsztaty w Muzeum Kaset
· Koniec Roweru Miejskiego
· Dzieci dostały świąteczne prezenty
· Święta z Dobrą Wolą
· Nauczyciel Roku gościł w Piasecznie
· Bal charytatywny zakończony sukcesem
· Powstaną nowe drogi. Ale nie tylko
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest