Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 878), 2021-11-05
Pracownicy coraz chętniej zmieniają pracę. Co jest przyczyną?

Efektem niskiego bezrobocia bez wątpienia jest duża rotacja pracowników. Dziś nietrudno znaleźć nową pracę, jeśli tylko dotychczasowa nie spełnia oczekiwań. Sprawdziliśmy, o jakich oczekiwaniach mowa i dlaczego pracownicy coraz chętniej zmieniają pracę.

Niskie wynagrodzenia
Pieniądze niewątpliwie są dużą motywacją do pracy, poza tym – nie ma co ukrywać – są w życiu potrzebne. I chociaż są osoby, które twierdzą, że nie pracują dla pieniędzy, to jest ich zaledwie garstka. Większość osób aktywnych zawodowo szuka pracy, dzięki której będą mogły realizować swoje prywatne plany. Wysokość wynagrodzenia niewątpliwie ma na to realny wpływ. Dlatego warto znać skuteczne sposoby na znalezienie pracy, która będzie dawała satysfakcję finansową.
Realia są takie, że aby dostać podwyżkę, łatwiej jest zmienić pracę, niż wynegocjować ją u dotychczasowego pracodawcy.


Brak możliwości awansu

Mało kto ma chęć całe życie tkwić na najniższym szczeblu drabiny swojej kariery. Jeśli obecna praca nie daje możliwości awansu, wiele osób decyduje się ją zmienić. Nierzadko za taką zmianą idzie też obranie zupełnie nowego kierunku rozwoju zawodowego.
Nietrudno zgadnąć, że łatwiej jest awansować w dużej firmie niż małym, rodzinnym przedsiębiorstwie, szczególnie jeśli nie należymy do rodziny.


Brak możliwości samorozwoju

Czasy, w których praca miała zapewnić dach nad głową i przysłowiową kromkę chleba, na szczęście należą do przeszłości. Dziś w pracy chcemy się rozwijać, uczyć nowych rzeczy, pogłębiać wiedzę, poszerzać horyzonty. Jeśli pracodawca nie jest w stanie nam tego zapewnić, po prostu szukamy nowego. Między innymi dlatego wśród często oferowanych benefitów pozapłacowych pojawiają się darmowe szkolenia. Ma to być sposobem na zatrzymanie w firmie wartościowych pracowników.Oferty składane przez łowców głów

Rynek pracownika dał jeszcze jeden nieoczekiwany efekt. Pracownik nie musi szukać pracy, to praca szuka jego. Firmy rekrutacyjne wyszukują dobrych pracowników o określonych kompetencjach i składają im oferty przebijające dotychczasowe warunki zatrudnienia. Niejeden pracownik, mimo iż nie zamierzał zmieniać pracy, dał się skusić i nie ma w tym nic dziwnego.


Zła atmosfera w pracy

Nie chcemy traktować pracy jako zła koniecznego, unikamy mówienia: „idę do roboty”. Praca, mimo iż jest obowiązkiem wynikającym z zawartej umowy, ma być też przyjemnością. Obecna sytuacja na rynku pracy pozwala bez trudu uciec od szefa – tyrana, opryskliwych kolegów, mobbingu czy po prostu niefajnej atmosfery. Zgrany i dobrze rozumiejący się zespół już nie jest postrzegany w kategorii łutu szczęścia, ale czegoś normalnego, czego mamy prawo oczekiwać. Jeśli jest inaczej, szukamy nowego pracodawcy. Pracownicy uciekają też od tych pracodawców, którzy wymagają codziennego wyrabiania nadgodzin. Work-life balans jest dziś ważniejszy niż kiedykolwiek. Chcemy pracować, ale chcemy też cieszyć się życiem, mieć czas na wydawanie pieniędzy na przyjemności.

Niedogodna lokalizacja i brak możliwości pracy zdalnej

Praca blisko miejsca zamieszkania jawi się jako bardziej atrakcyjna, często bez względu na warunki finansowe. Oszczędność czasu przeznaczanego na dojazdy i pieniędzy (paliwo jest coraz droższe) rekompensuje wynagrodzenie niższe niż u poprzedniego pracodawcy.
Pandemia sprawiła, że pracownicy (niektórzy pracodawcy też) polubili pracę zdalną. Dziś coraz więcej osób pyta o taką możliwość na rozmowie kwalifikacyjnej. Niektórzy nie przyjmują ofert, jeśli nie zawierają one możliwości świadczenia pracy zdalnie lub w trybie hybrydowym. Są też osoby, które rezygnują z dotychczasowej pracy i szukają nowej, jeśli kontynuowanie jej w trybie zdalnym nie jest możliwe.


Niezgodność z ustaleniami z rozmowy kwalifikacyjnej

Miało być inaczej, ale trudno, jakoś to będzie? Nie, to już nie te czasy, gdy pracownik przełykał gorzką pigułkę i godził się na inne warunki, niż było to umówione. Dziś po prostu zmienia pracę po okresie próbnym. Dlatego nie ma sensu obiecywać na wyrost kwoty wynagrodzenia, której firma nigdy na oczy nie widziała. Nie ma własnego biura, darmowych szkoleń, wsparcia psychologicznego i możliwości awansu? Pora szukać nowej pracy i większość oszukanych pracowników to właśnie robi.
PROMOCJA

tagi:    pracownicy    kariera    praca

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Jakie imiona były najbardziej popularne w ubiegłym roku?
· Kiedy zrobią chodnik?
· Spór o wodę
· Wchodzenie na cienki lód może doprowadzić do tragedii
· Nową drogę rozjeżdżą ciężarówki?
· Przejechał pieszego i zostawił go przy drodze
· Poznaliśmy najlepsze szkoły
· Co dalej z Karczunkowską?
· Co zmieniło się od nowego roku?
· Ruszają warsztaty w Muzeum Kaset
· Koniec Roweru Miejskiego
· Dzieci dostały świąteczne prezenty
· Święta z Dobrą Wolą
· Nauczyciel Roku gościł w Piasecznie
· Bal charytatywny zakończony sukcesem
· Powstaną nowe drogi. Ale nie tylko
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest