Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 3 lutego 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 911), 2022-08-12
Przełom w sprawie pałacu w parku. Ale to jeszcze nie koniec sądowej batalii

PIASECZNO W ubiegłym tygodniu urzędnicy starostwa powiatowego w asyście policji i komornika sądowego wkroczyli do zabytkowego pałacu w parku miejskim. Powiat uważa, że jest właścicielem i współzarządcą obiektu. Dysponujące do tej pory nieruchomością Stowarzyszenie Wychowanek Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Chylicach „Chyliczanka” ma inne zdanie na ten temat

Spór o zabytkowy pałac między powiatem piaseczyńskim, a stowarzyszeniem toczy się od lat. Przełom nastąpił w ubiegłym tygodniu, kiedy to powiat uzyskał dostęp do wszystkich pomieszczeń. Teraz, jak deklaruje wicestarosta Zdzisław Lis, wspólnie z gminą będzie przygotowywał się do generalnego remontu zabytkowego obiektu. Może on kosztować nawet 15 mln zł. Michał Staniaszek, prezes stowarzyszenia widzi całą sprawę inaczej. Uważa, że na mocy sądowego postanowienia powiat ma dokonać jedynie remontu elewacji, zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 2019 roku. Dodaje, że przed sądem toczy się sprawa o zasiedzenie budynku przez stowarzyszenie, które użytkuje go od 1992 roku. Jednocześnie Staniaszek przyznaje, że według księgi wieczystej, pałac jest własnością powiatu piaseczyńskiego. - To do sądu należą dalsze decyzje w tej sprawie – podkreśla. - My zarządzamy tym budynkiem jak dobry gospodarz. Wykonaliśmy wszystkie zarządzenia PINB-u – skuliśmy i zabezpieczyliśmy tynki, usunęliśmy azbestowy daszek, naprawiliśmy dach i otoczyliśmy pałac taśmą zabezpieczającą. Nie mamy sobie nic do zarzucenia.
Wicestarosta Zdzisław Lis nie zgadza się, że budynek jest zadbany. - Jest w opłakanym stanie – przekonuje. - Jeśli tam rzeczywiście odbywały się zajęcia dla dzieci (w budynku cały czas funkcjonuje liceum - przyp. red.), ja sobie tego nie wyobrażam. Jedno z pomieszczeń było opalane drewnianym piecem, mimo że w środku nie ma wentylacji. W bibliotece znaleźliśmy z kolei mnóstwo kartonów. Wystarczyłoby zwarcie w instalacji i cały pałac poszedłby z dymem.
Wicestarosta podkreśla, że ze względu na zły stan techniczny budynek został wyłączony z użytkowania.

Kogo stać na remont obiektu?
Zarząd powiatu jest zdania, że stowarzyszenia nie stać na przeprowadzenie kosztownego remontu obiektu. To samo mówi o starostwie stowarzyszenie, a Michał Staniaszek dodaje, że nie jest on też możliwy ze względów formalnych. - Konkretnie chodzi o nieuregulowane kwestie własnościowe – wyjaśnia. Wicestarosta Lis jednak się tym nie przejmuje. Twierdzi, że to powiat jest właścicielem obiektu i będzie mógł dowolnie nim zarządzać.
Jednocześnie cały czas w kwestii pałacu trwa batalia sądowa. Oprócz sprawy o zasiedzenie budynku przez stowarzyszenie, powiat – jak twierdzi Michał Staniaszek – miał wystąpić o opuszczenie pałacu przez stowarzyszenie (wicestarosta Lis twierdzi, że postępowanie eksmisyjne dopiero się rozpocznie). W tle rozgrywa się także spór o zamknięcie prowadzonego przez stowarzyszenie liceum, do którego uczęszcza raptem czterech niepełnosprawnych uczniów. Starostwo chce je zamknąć od nowego roku szkolnego, ale stowarzyszenie odwołało się od tej decyzji do kuratorium.

Nieudane mediacje
Mimo wielu różnic, w ubiegłym roku powiat i stowarzyszenie przystąpiły do mediacji. Zakończyły się one jednak fiaskiem. - Stowarzyszenie nie przyjęło naszych warunków – informuje Zdzisław Lis. - Chcieliśmy przekazać mu część budynku na cele dydaktyczne pod warunkiem, że to my będziemy zawiadywać tym miejscem. Pan Staniaszek nie wyraził na to zgody.
Inaczej całą sprawę widzi prezes stowarzyszenia. - Poinformowaliśmy, że zrezygnujemy z roszczeń i zasiedzenia, ale tylko wtedy, gdy będziemy mogli prowadzić szkołę w połowie budynku i będziemy nadzorować jego remont – mówi Michał Staniaszek. - Starostwo na to nie poszło i przerwało mediacje. Powiat piaseczyński nie zarządza tym budynkiem, tylko jest jego kuratorem. I chociaż teoretycznie może nim dysponować nie należy zapominać, że to my użytkujemy obiekt od 1991 roku, wyremontowaliśmy go i prowadzimy w nim działalność edukacyjną.


Tomasz Wojciuk


Komentarze
nick: ,     2022-08-30   08:54:08

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Dofinansowanie na zakup szkolnego autobusu
· W niedzielę zagra WOŚP!
· Coraz głośniej nad głowami
· Strażacy otrzymali sprzęt za ponad 1 mln zł
· Gwiazda opowie o ekologii
· Coraz bliżej remontu dwóch fatalnych dróg
· Otoczenie dworu w Brześcach jest jednak zabytkiem
· Pierwsze takie rolkowisko
· 9-krotne podwyżki cen ciepła
· Arche pobuduje hotel na terenie dawnej fabryki papieru
· Muszą płacić jak za garaż, chociaż go nie mają
· Uwaga na śliskie oznaczenia
· Powstała nowa droga. Jest tylko jedno „ale”
· Zbliża się przebudowa ważnej drogi
· Bezpłatna pomoc prawna
· Kolejne mistrzostwo Oliwii
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· 51-latek trzymał marihuanę w głośniku
· UWAGA AWARIA! Dziś nie zarejestrujesz auta!
· Śmiała wizja przebudowy alei Krakowskiej
· Miasto stawia na energię termalną
· Ewakuowali mieszkańców z płonącego domu
· Huczne otwarcie obwodnicy. Padnie rekord Polski?
· Pracowity rok dla strażaków
· Szkoła Podstawowa nr 3 wkrótce zmieni swoje oblicze
· Gigantyczny awans LO w Milanówku
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
Wydanie:
OTWOCKIE
· Policja zarekwirowała 71 automatów do gier hazardowych
· Mieszkańcy dojadą do PKP Falenica
· Kompan od kieliszka ukradł mu mercedesa
· Zamknięty most, objazdy!
· Kolejne ulice z oświetleniem LED-owym
· Kradł i myślał, że jest bezkarny
· Amfetamina w Karczewie
· Ruszyły miejskie inwestycje
· Był zbyt pijany, aby dmuchać w alkomat
· 200 lat dla Pani Heleny!
· Hakerzy zaatakowali przychodnię
· Tragedia na torach
· Zatrzymano internetowego oszusta
· Ranking Perspektyw. Gigantyczny awans LO w Milanówku
· 96. urodziny ps. „Ali Rawicz” łączniczki z Powstania Warszawskiego
· Ulica w centrum Otwocka zyska nową nawierzchnię
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest