Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 917), 2022-09-23
Sto lat piaseczyńskiego sportu!

W ostatnią niedzielę Stadion Miejski Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji był miejscem, w którym wspominano zarówno bogatą historię piaseczyńskiego sportu, jak i skupiono się na współczesności, prezentując niezwykle szeroką ofertę lokalnych klubów sportowych

Pytając o początki sportu w gminie Piaseczno nie jest łatwo znaleźć jednoznaczną odpowiedź.
- W 1922 roku powstała drużyna piłkarska w Żabieńcu, która później przekształciła się w najdłużej, bo do dziś działający, Klub Sportowy Jedność Żabieniec – mówi Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. - W samym Piasecznie zalążkiem zorganizowanego sportu było powołane w 1921 roku Koło Sportowe Victoria, którego działacze doprowadzili do powstania w naszym mieście gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w 1922 roku, które oficjalnie zarejestrowane zostało w 1923 roku.
Za symboliczną datę powstania piaseczyńskiego sportu rada miejska zdecydowała się ostatecznie przyjąć rok 1922 i dlatego właśnie teraz – dokładnie sto lat później – przez cały obecny rok odbywają się w gminie różne wydarzenia honorujące ten wspaniały jubileusz.
„Sportowe Piaseczno” na stadionie przy ul. 1 Maja 16 było imprezą główną z okazji 100-lecia piaseczyńskiego sportu. Większość eventu została zlokalizowana na boisku pod balonem, gdzie swoją ofertę prezentowało ponad 30 klubów z kilkunastu dyscyplin sportowych. Na stoiskach można się było spotkać z działaczami, trenerami i zawodnikami, którzy chętnie opowiadali o tym, dlaczego warto rozwijać się poprzez sport i dzielili się swoimi sukcesami. Na dzieci i młodzież czekały również liczne konkursy z nagrodami w postaci, między innymi, klubowych gadżetów. Najważniejsza była chyba jednak możliwość bezpośrednio „posmakowania” danej dyscypliny. I tak – obok stołów do tenisa stołowego ustawiono mini-boiska do gry w piłkę nożną, ręczną czy koszykówkę, gdzie można było, oczywiście w formie zabawy, zmierzyć się z trenującymi je na co dzień zawodnikami.
- To był bardzo fajnie zorganizowany event – mówi Magdalena Dudek, trenerka w KS Gosirki Piaseczno. - Mieliśmy okazje zaprezentować swój klub i zachęcić kolejne dziewczynki do gry w piłkę. Dzieci, a głównie dziewczynki, miały też okazje pograć z naszymi zawodniczkami oraz otrzymać gadżety klubowe.
Nie zapomniano przy tym o roli w piaseczyńskim sporcie seniorów.
- To była atrakcyjna sportowa impreza również dla seniorów – mówi Rena Banachowicz, Eko-Babka, joginka
i amatorka morsowania. - Grupa aktywnych uczestniczek zajęć zdrowego kręgosłupa na stadionie GOSiR-u pod kierunkiem Gabrysi Helak przygotowała taneczną choreografię do muzycznych przebojów. Chciałyśmy pokazać, że aktywność sportowa jest możliwa dla wszystkich dojrzałych osób, niezależnie od PESEL-u.
W tym samym czasie na matach swoje umiejętności prezentowali adepci sztuk walk - karate, judo czy zapasów, a dzieci mogły z kolei powalczyć na pałki piankowe pod czujnym okiem trenerów kickboxingu. Sporym powodzeniem cieszyły się również, niewielkich rozmiarów, tory sprawnościowe, gdzie najmłodsi mogli sprawdzić, między innymi, swoją skoczność oraz podstawowe umiejętności gimnastyczne (jak np. przewrót w przód i przewrót w tył). Nikogo nie trzeba było również specjalnie namawiać do wspólnego tańca, a wszyscy chętni mogli się posilić korzystając
z oferty food-trucków, które zaparkowały tuż obok boiska pod balonem.
Imprezie towarzyszył także mini-turniej piłkarski, który odbył się równolegle na boisku tuż obok. W formule 15-minutowych spotkań „każdy z każdym” zmierzyli się ze sobą zawodnicy FCB AP Bobrowiec, MKS Piaseczno (gospodarze wystawili dwa zespoły), Jedności Żabieniec oraz Sparty Jazgarzew. Także i tutaj liczyła się przede wszystkim dobra zabawa. Impreza obyła się więc bez klasyfikacji końcowej i wszyscy zawodnicy odebrali te same medale i nagrody z rąk wiceburmistrz Hanny Kułakowskiej-Michalak
i dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Marka Frącza.
W trakcie trwania „Sportowego Piaseczna” każdy
z obecnych klubów miał swoje „pięć minut” także na scenie głównej, gdzie mieszkańcy gminy prezentowali nie tylko swoją sprawność fizyczną, ale i niekiedy również umysłową – jak choćby w przypadku szachistów z KS Laura SzaChylice. Na zakończenie eventu odbyła się jeszcze część artystyczna, podczas której wystąpili DJ Martin i zespół „GROOVEBUSTERZ”.

Ewelina Wójcik, Przewodnicząca Komisji Sportu
w Radzie Miejskiej Gminy Piaseczno


- Piknik sportowy, który odbył się na stadionie miejskim w Piasecznie z okazji 100-lecia piaseczyńskiego sportu był imprezą, w której wzięła udział duża liczba mieszkańców. Podczas wydarzenia prezentowały się kluby sportowe, partnerzy, odbywały się pokazy i przykładowe treningi, których celem było przybliżenie różnorodnej oferty sportowej w Gminie Piaseczno. Całość utrzymana była w rodzinnej atmosferze, z muzyczną oprawą, sprzyjając integracji środowiska sportowego i mieszkańców. Mam nadzieję, że różnorodna oferta sportowa przyczyni się do tego, że każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Niezwykle cieszy liczna obecność dzieci i młodzieży, którzy chętnie brali udział w organizowanych aktywnościach. Duże podziękowania należą się również samemu GOSIR-owi, który zorganizował wydarzenie, jak również wszystkim osobom, które wspierały obchody 100-lecia piaseczyńskiego sportu. Uważam, że formuła eventu sportowego sprawdziła się i w kolejnych latach będzie można planować podobne wydarzenia.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Sodoma i gomora na dworcu PKP
· Jakie to skrzyżowanie?
· Powstanie nowa linia autobusowa między Józefosławiem a PKP Jeziorki?
· Kiermasz świąteczny i odpalenie choinki
· Mieszkaniec: gmina chce, żebym kupił kota w worku
· Tragedia na drodze
· Najpierw parking, potem basen
· Ta sprawa ciągnie się już ponad 7 lat...
· Radni i wójt przeciwni dzieleniu 721 bis
· Mobbing w urzędzie gminy?
· Ubranie zimowe dla psa, co wybrać by było mu ciepło?
· Zmieniły się przepisy dotyczące dodatku węglowego
· Ceny karpia szokują
· Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Zuzi
· Walczyli o tytuł mistrza ortografii
· Znamy szczegóły zaciemnienia
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest