wydanie otwockie (nr 933), 2023-02-03
Polsko-ukraińskie kolędowanie
JÓZEFÓW W niedzielny wieczór 29 stycznia w Kościele Rzymskokatolickim pw. Matki Bożej Częstochowskiej odbył się wyjątkowy koncert
Wystąpiły dwa chóry działające przy parafii – schola pod kierunkiem Marcina Ciesielskiego i Schola Dziecięca prowadzona przez Marcina Wargockiego. Gościnnie wystąpił też Chór Gloria z greckokatolickiej parafii Opieki NMP w Warszawie pod kierownictwem Galiny Szewczuk Garasan.
Pomysłem zorganizowania koncertu i wspólnego kolędowania Marlena Lewandowska podzieliła się podczas jednego z tegorocznych świątecznych spotkań w gronie polsko-ukraińskich znajomych. Sformalizowała go grupa przyjaciół skupionych wokół trzech grup muzycznych.
Do współpracy zaproszono kilku muzyków, a także rodziców dzieci i wolontariuszy. Przygotowano polsko-ukraińskie aranżacje utworów oraz, własnym sumptem, wydrukowano polsko-ukraiński śpiewnik (kolędnik).
Wspólne kolędowanie na cztery chóry tj. trzy zespoły oraz publiczność zgromadzoną w kościele, obejmowało popularne polskie kolędy m.in. „Dzisiaj w Betlejem”, „Mizerna cicha”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”, kolędę „Skrzypi wóz” znaną m.in. z wykonania zespołu Enej, a także polską XVIII-wieczną kolędę „Gore gwiazda Jezusowi”, znaną z aranżacji zespołów Arka Noego, Brathanki czy Golec Orkiestra.
W repertuarze nie zabrakło utworów o międzynarodowej sławie, m.in. jednej z najbardziej znanych kolęd pt. „Cicha noc” („Stille Nacht”), utworu „Uciekali, uciekali” z musicalu „Metro”, czy piosenki pełnej pytań „Mario, czy już wiesz” („Mary, Did You Know”). Chór Gloria wykonał także szczedriwkę „Szczedryk” (Carol of the Bells) w oryginalnym ukraińskim brzmieniu (utwór „Szczedryk” został zaadaptowany jako angielska kolęda „Carol of the Bells” przez Petera J. Wilhousky'ego z radia NBC, po wykonaniu oryginalnej piosenki przez Ukraiński Chór Narodowy w Carnegie Hall 5 października 1922 r.).
Radosna atmosfera towarzysząca śpiewaniu bisów przeniosła się do domu parafialnego, gdzie po koncercie, przy zorganizowanym poczęstunku w polsko-ukraińskim gronie, przez ponad godzinę rozmawiano i śpiewano.
- Była to czysta przyjemność i radość z muzykowania i bycia razem - powiedziała pomysłodawczyni po koncercie. - Otwieramy się na nowe możliwości, rozwijamy i cieszymy byciem z innymi.
Gratulujemy pomysłu, zaangażowania, siły, mobilizacji i determinacji. Kolejna edycja podobno jest już w planach.
RL