wydanie otwockie (nr 938), 2023-03-10
Czy Osieck i Kołbiel zostaną miastami?
POWIAT OTWOCKI Niedawno w Osiecku odbyły się konsultacje społeczne w sprawie nadania miejscowości statusu miasta. Okazuje się, że większości mieszkańców podoba się ten pomysł. Podobne konsultacje odbywają się teraz w Kołbieli i mają potrwać do wtorku
O przeprowadzeniu konsultacji w Osiecku zdecydowała rada gminy. Trzy tygodnie temu rozmawialiśmy na temat pomysłu „przekształcenia” Osiecka w miasto z wójt miejscowości Karoliną Zowczak. - Wspólnie z mieszkańcami przedyskutujemy wszystkie argumenty – zapewniała pani wójt. - Ja sama traktuję przywrócenie praw miejskich Osieckowi w kategoriach sprawiedliwości historycznej, bo prawa te odebrał nam car Aleksander II po powstaniu styczniowym.
Dwa tygodnie temu odbyło się spotkanie z mieszkańcami, podczas którego mogli oni wyrazić swoją opinię. Na spotkanie przybyło około 100 osób. Dyskusja dotyczyła głównie aspektów ekonomicznych i prawnych. Przedstawiciele gminy wyjaśniali, że zmiana statusu Osiecka nie spowoduje ani wzrostu podatków, ani zwiększenia opłat za wodę czy śmieci, bo te ustala rada gminy. Jeśli Osieck zostałby miastem miałby natomiast szerszy dostęp do funduszy unijnych, łatwiej będzie też na jego terenie inwestować. Policzono również koszty administracyjne związane z wymianą szyldów i pieczątek. Zostały one oszacowane na około 50 tys. zł. Dyskusja przebiegała w spokojnej, rzeczowej atmosferze. Z kolei tydzień temu zakończyły się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mogli wyrazić swoje zdanie w formie pisemnej. Wypełniono 337 ankiet. 315 osób opowiedziało się za dalszymi pracami na rzecz przywrócenia Osieckowi praw miejskich, 89 osób było temu przeciwnych opowiadając się za utrzymaniem dotychczasowego statusu miejscowości, 8 nie miało zdania na ten temat. 22 ankiety były nieważne. Do końca marca rada gminy ma zdecydować o dalszych krokach związanych z ewentualnym przywróceniem Osieckowi praw miejskich.
Podobna procedura czeka też gminę Kołbiel. Tu sytuacja jest analogiczna. Miejscowość miała prawa miejskie od 1532 roku do 1869 roku, kiedy to odebrano je dekretem carskim (kara za udział w powstaniu). Na początku lutego, w związku z zachętą władz centralnych, rada gminy zdecydowała o przeprowadzeniu konsultacji społecznych i zapytaniu mieszkańców czy chcą, aby Kołbiel ponownie stała się miastem. Konsultacje te już się zaczęły i mają potrwać do 14 marca.
Tomasz Wojciuk